تبلیغات
باشگاه هواداران ویدیچ در ایران - Sir Alex Ferguson
 
 

ملیت اسکاتلند
تاریخ ورود
مدت حضور از سال 1986 تاکنونسرآلکساندر چاپمن فرگوسن

زندگی شخصی :

31 دسامبر 1941 ، محله گووان در اسکاتلند ، آلکساندر بیتون فرگوسن صاحب پسری شد که نام آلکساندر را همچون اسم خودش برای او انتخاب کرد . آلکس فرگوسن در قلب گووان زاده نشده . او یک مایل به طرف غرب در منطقه 357 شیلد بالدرود به دنیا آمد . جایی که خودش آن را ادامه گوان می خواند و حالا چند بزرگراه آن را تکه تکه کرده اند . بعد ها سرآلکس در توصیف محل تولدش ، روی دیوار اتاق محل کارش در زمین تمرین منچستر با حروف درشتی نوشته : Ahcumfigovin ، این حروف برای کسانی که با لهجه گلاسکویی ناآشنا هستند ، مبهم و گنگ است . این حروف یعنی : « من از گوان می آیم » ، فرگی تاکید دارد که از گوان می آید و نه از گلاسکو .

خانواده فرگوسن از نسلی به نسل دیگر به عنوان کارگران کشتی سازی کار می کردند . اگر کشتی سازی سنت دیرین فرگوسن ها به شمار می رفت ، فوتبال سنت دیگرشان بود . پدربزرگ آلکس پیش از جنگ جهانی اول برای تیم دامبارتن بازی می کرد و پدرآلکس بازیکن تیم گلن توران در اواخر دهه 1920 و اوایل دهه 1930 میلادی بود .

سرآلکس از پدرش به عنوان یک مرد کاملا منضبط یاد می کند و می گوید : « او بود که به من ارزشهای زندگی و ارزشهای درونی را نشان داد . » در حالی که سرآلکس ، انضباط آهنین پدر را به ارث برده ولی ژن مادریش هم در او جریان دارد . به من می گویند : شبیه پدرت هستی ، ولی آنهایی که پدرم را خوب می شناختند ، می گویند بیشتر شبیه مادرم هستم . زنی با اراده بالا و عزمی آهنین .

فرگوسن در مورد درآمد پدرش این چنین می گوید : 10-11 سال داشتم که جیبش را جلویم خالی کرد ، هفت پوند بود ، فقط هفت پوند ! نتیجه 68 ساعت کار او در هفته . اما وقتی از آلکس پرسیدند آیا خانواده فقیری بودید ؟ ، با جمله ای شمرده و طنین محکم جواب داد : شاید بعضی ها بگویند با فقر بزرگ شده ام . اما نمی دانم منظورشان چیست ؟ روزگار سختی بود ، ولی تهیدست نبودیم .. شاید تلویزیون و یا ماشین نداشتیم ولی فکر می کردم همه چیز داریم و همه چیز داشتیم . چون فوتبال را داشتم !!

سرآلکس فرگوسن در سال 1966 ، در منطقه ویلماسلو چشایر ، با (née Holding) ازداوج کرد و صاحب 3 پسر به نام های مارک ، و دو قلوها : دارن و جیسون شدند . هم اکنون دارن ، مربی تیم پرستون نورث اند میباشد .

دوران بازیگری :

در 1957 ، آلکس نوجوان به انجام کار در یک کارخانه آچار سازی مشغول شد و بصورت نیمه وقت به تیم کوئینز پارک پیوست . در سال ۱۹۶۴ کار در آچارسازی را رها کرد و به عضویت تیم دانفرملین درآمد. و تبدیل به فوتبالیستی حرفه ای شد . در این تیم در 89 دیدار موفق به زدن 66 گل شد .

اکثریت مردم گوان پروتستان بودند ، هر چند که میان آنها کاتولیک هم وجود داشت . رنجرز تیم پروتستانها بود و سلتیک تیم کاتولیک ها ! سرآلکس از زمانی که چشم گشود طرفدار رنجرز بود و آرزوی پوشیدن پیراهن آن را داشت . و سرانجام به آرزوی خود رسید و در فصل 1967 فرگوسن با 65000 پوند به رنجرز پیوست. مبلغی که تبدیل به رکوردی بین دو باشگاه اسکاتلندی شد. فرگوسن در سال 1969 میلادی مجبور به ترک رنجرز شد . به گفته برادرش ، فرگوسن از این تجربه بسیار ناراحت و غمگین بود ، گفته میشود بعد از ازدواج فرگوسن با کتی که یک کاتولیک بود وی با باشگاه رنجرز درگیر شد اما بعدها فرگوسن در بیوگرافی خود آشکارا نوشته است که رنجرز از مذهب همسر وی با اطلاع بود و دلیل رفتن او از آن باشگاه تنها به علت اشتباهی بود که وی در فینال جام حذفی انجام داده بود و این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی بین او و رنجرز شد .

ماه اکتبر بعدی تیم ناتینگهام فارست به فرگوسن پیشنهاد داد اما همسرش علاقه ای به زندگی در انگلیس نداشت و به همین علت او به تیم\\\"falkrik\\\" پیوست او در آنجا مربی بازیکنان شد اما وقتی جان پرنتیس به عنوان مربی انتخاب شد او مسئولیتهای فرگوسن را گرفت ؛ فرگوسن نیز با عنوان درخواست برای انتقال از این تیم جواب وی را داد و به تیم آیر یونایتد پیوست، جایی که دوران بازیگریش در سال 1974 و در 33 سالگی به پایان رسید . وی در دوران بازیگری خود در 317 بازی 170 گل به ثمر رساند .

دوران مربیگری ( قبل از حضور در یونایتد ) :

در سپتامبر 1974 به عنوان مربی تیم ایست استرلینگ منصوب شد . انتخاب مربی که فقط 33 سال داشت ، تعجب برانگیز بود ! او خیلی زود به عنوان یک آدم جدی و منضبط شناخته شد بعدها فوروارد باشگاه \\\"بابی مک کالی\\\" گفت که تا به حال از هیچ چیز نمی ترسیده اما در حقیقت از همان ابتدا متوجه شدم که فرگوسن آدمی بسیار خشک ، جدی و البته ترسناک است! بازیکنانش تصمیمات تاکتیکی وی را میستودند و به همین ترتیب نتایج تیم به طور قابل توجهی پیشرفت میکرد.

ماه اکتبر بعدی تیم سنت میران برای مربیگری آلکس را دعوت کرد علیرغم آنکه آنها در لیگ پایینتری نسبت به ایست استرلینگ شایر بودند اما باشگاه بزرگتری محسوب میشدند . و فرگوسن سال 1974 به سنت میران پیوست . فرگوسن از سال 1975 تا 1978 مربی سنت میران بود او توانست با تغییر و تحولی چشمگیر از تیمی دسته دومی که تماشاگرانش به سختی بیش از 1000 نفر میشدند ؛ قهرمان دسته یک در سال 1977 بسازد. و این در حالی بود که یک فوتبال فوق تهاجمی را به نمایش میگذاشتند و میانگین سنی این تیم قهرمان در آن زمان تنها 19 سال بود !!

سنت میران تنها باشگاهی بود که فرگوسن را کنار گذاشت !!! ، آنها در سال 1978 به بهانه پرداخت دستمزدهایی خارج از قوانین باشگاه و ... فرگوسن را کنار گذاشتند .
فرگوسن در ماه ژوئن 1978 به عنوان مربی به آبردین پیوست ، فرگوسن حالا 4 سال بود که مربی بود ، اما هنوز از خیلی از بازیکنان تیم سن بیشتری نداشت و گاهی با عدم احترام از سوی بعضی از بازیکنان سن بالای تیم از جمبه \\\"جوهارپر\\\"روبرو میشد. در سال 1980 با قهرمانی در لیگ اسکاتلند همراه آبردین ، اولین افتخارش را کسب کرد ! این اولین بار بعد از 15 سال بود که قهرمانی به سلتیک یا رنجرز نمیرسید.فرگوسن بعدها گفت:\\\"این موفقیتی بود که ما را به یکدیگر بیشتر نزدیک کرد و من سرانجام توانستم کاری کنم که بازیکنان به من اطمینان کنند .

با این حال او همچنان یک مربی با انظباط و جدی بود و بازیکنانش به وی لقب\\\"فرگی عصبانی\\\" داده بودند.
سرانجام فرگوسن در سال 1983 به چهره ای پر افتخار تبدیل شد ، وی موفق شد ، همراه آبردین ، قهرمان جام برندگان اروپا شود . انها با پیروزی مقابل تیم پر ستاره رئال مادرید موفق به انجام این کار شدند . در سال 1984 ، فرگوسن نشان افتخاری امپراتوری بریتانیا را دریافت کرد .

بعد از مرگ \\\"جاک استین \\\" فرگوسن سکان هدایت تیم ملی اسکاتلند را برای آمادگی در جام جهانی 1986 برای مدت کوتاهی در دست گرفت .در آن زمان اخبار مختلفی از گوشه و کنار شنیده میشد که فرگوسن جایگزین روی آتکینسون میشود .

دوران مربیگری ( در دوران حضور در یونایتد ) :

یک روز بارانی در آکسفورد آغازگر زندگی فرگوسن در منچستریونایتد بود ، شکست 2-0 در زمین آکسفورد یونایتد در 8 نوامبر 1986 ؛. فرگوسن از اینکه بسیاری از بازیکنان از جمله نورمن وایت ساید و برایان رابسون خیلی زیاد از مشروبات الکلی استفاده میکردند بسیار نگران بود و از وضعیت بدنی آنها رنج میبرد اما او بسیار خوب نظم و انضباط را در بازیکنان تقویت کرد ؛ در توصیف آن روزها می گوید: دلهره زیادی داشتم و می دانستم که اگر خودم را درگیر ماجرا نکنم همه چیز خراب می شود .

فرگوسن در فصل 1987-1988 بازیکنان بزرگ زیادی از جمله استیو بروسن،ویو اندرسون،برایان مککلر و جیم لیتون را به باشگاه آورد و بازیکنان جدید به طرز چشمگیری در پیشرفت تیم تأثیر گذار بودند اما تیم با 9 امتیاز کمتر از لیورپول در جایگاه دوم قرار گرفت . در همین سال فرگوسن تصمیمی گرفت : من کسانی را مامور یافتن استعدادهای جوان کردم و به آنها گفتم : بهترین بازیکن این خیابان را نمی خواهم بلکه بهترین بازیکن کشور را می خواهم . می خواهم بهترین ها را در تیم داشته باشم . اوایل برای کارهایی که فرگی انجام میداد ارزشی قائل نمی شدند و همیشه او را دست کم می گرفتند . تا این که ورق برگشت و در سال 1987 گیگز جوان در حالی که فقط یک دانش آموز بود به یونایتد پیوست . و حکایت آمدن او بیشتر از اینکه به سرنوشت و شانس شبیه باشد به قدرت و اراده فرگوسن مربوط می شد .

با حضور مارک هیوز در باشگاه انتظار میرفت یونایتد بهتر از گذشته ظاهر شود ، اما فصل 1988-89 فصل بدی برای آنان بود ؛ در لیگ یازدهم شدند و در یکچهارم نهایی جام حذفی در خانه مغلوب نانینگهام فارست شدند .

در تابستان 89 یونایتد دو هافبک جدید خرید تا شانس خود را در فصل 1989-90 قدرت ببخشد : \\\"نیل واب\\\"از نانینگهام فارست و\\\"پل اینس\\\" از وستهام یونایتد به الدترافورد آمدند . مدافع وسط 24 ساله میدلزبرو « گری پالیستر » نیز با قراردادی به مبلغ 2.3 میلیون پوند به منچستر یونایتد پیوست . در اولین دیدار فصل 1989-90 یونایتد موفق شد مدافع عنوان قهرمانی یعنی آرسنال را 4-1شکست دهد . اما در ماه سپتامبر ، یونایتد شکستی سخت و تلخ در داربی شهر منچستر آنهم در خانه متحمل شد .

اما قطار ناکامی ها ، حوادث تلخی را به جای گذاشت ، و بسیاری از خبرنگاران و روزنامه نگاران خواستار برکناری فرگی شدند. یونایتد 6 شکست و 2 تساوی را در 8 دیدار تجربه کرد . فرگوسن بعدها از دسامبر 1989 به عنوان\\\"تاریکترین دورانی که تحمل کرده است\\\"یاد کرد و آن را دسامبر سیاه خواند .

موفقیت های ناچیز او در آن سال باعث شد که هواداران شعاری با عنوان \\\" سه سال توجیه بی اساس \\\" را علیه او سر بدهند . او می گوید آن زمان بدترین و تنش زا ترین سالهای دوران مربیگریش بوده است . دست تکان دادن های دوستانه فرگی برای هواداران بعد از پایان مسابقات خانگی وقتی در حال ترک میدان بود ، فقط اظهار علاقه او به همه هواداران نبود . دو نفر به نامهای شیلا و جورج گودیر بودند که در دهه 80 میلادی بعد از تمام شدن بازیها در ورزشگاه می ماندند و به او حرفهای دلگرم کننده ای را می زدند : \\\" فرگی تسلیم نشو ، به کارت بچسب \\\"

در ژانویه 1990 در دور سوم جام حذفی یونایتد مقابل ناتینگهام فارست قرار گرفت ، ناتینگهام آن زمان یکی از قویترین تیمهای انگلستان بود و همه بر این باور بودند که یونایتد در آن دیدار مغلوب و فرگوسن برکنار میشود اما منچستر در این دیدار با یک گل پیروز و به فینال رسید . این اتفاق همچون معجزه ای برای ادامه حضور فرگی بود ... یونایتد در فینال ، کریستال پالاس را شکست داد و فرگوسن توانست اولین جام خود را در الدترافورد بدست آورد . و این گونه بود که توانست شغل خود را نجات دهد !!

در فصل 1990 - 1991 ، یونایتد در جایگاه ششم قرار گرفت ، و حتی به 2 فینال هم رسیدند : ابتدا در فینال جام اتحادیه مغلوب شفیلدونزدی شدند . و سپس به افتخار اروپایی در خور دست یافتند . در فینال جام برندگان اروپا در رتردام هلند یونایتد با 2 گل مارک هیوز موفق شد 2-1 بارسلونا را شکست دهد و افتخاری دیگر نصیب مردان فرگی شود . در ترکیب آن شب ، بازیکنانی نظیر برایان رابسون ( کاپیتان وقت ) ، پل اینس ، دنیس اروین ، گری پالیستر و میک فلان ( دستیار کنونی فرگی ) به میدان رفتند .

در فصل 1991- 1992 ، هواداران یونایتد با وجود قهرمانی در اروپا ، خواستار قهرمانی در لیگ جزیره بودند ، اتفاقی که سالها در حسرت آن مانده بودند . یونایتد در اکثر فصل صدرنشین بود اما در نهایت این لیدز بود که توانست قهرمان لیگ شود تا باز هم حسرت 20 و چند ساله برای یونایتد بماند ! با این حال در این فصل 2 اتفاق مهم دیگر رخ داد : اولی به قهرمانی یونایتد در سوپرکاپ اروپا مربوط می شود که با پیروزی مقابل ستاره سرخ بلگراد به دست آمد و دیگری اولین قهرمانی فرگی با یونایتد در جام اتحادیه بود که در این سال رخ داد .

پایان انتظارها و برگی جدید در تاریخ یونایتد

طلسم 26 ساله قهرمانی در لیگ جزیره شکسته شد ! این اولین سالی بود که لیگ دسته اول انگلستان تغییر می کرد و برای اولین دوره لیگ برتر انگلستان با نام (Premier League ) شروع به کار کرد و فرگی موفق شد در اولین دوره این رقابتها ، نام یونایتد را به عنوان قهرمان ثبت کند و بدین ترتیب فصلی جدید در تاریخ باشگاه رقم خورد . فرگی در پایان سال به عنوان بهترین مربی سال برگزیده شد . اتفاق ویژه این فصل پیوستن کانتونا به یونایتد در ژانویه با مبلغ 1.2 میلیون پوند بود . کانتونایی که با پوشیدن پیراهن شماره 7 اسطوره ای یونایتد ، تبدیل به یکی از برترین مهاجمان جزیره شد و در موفقیت های بعدی یونایتد نیز سهمی به سزا داشت .

فصل 1993-1994 فصلی رویایی برای یونایتد بود . یونایتد تبدیل به ششمین تیم تاریخ انگلستان شد که موفق شده است در یک فصل دابل کند ( قهرمانی در لیگ و جام حذفی ) . فرگی با مبلغ 3.75 میلیون پوند هافبک جوان و کاپیتان آینده خود یعنی روی کین را به خدمت گرفت . درخشش کانتونا در این فصل بی نظیر بود ، وی 25 گل در لیگ به ثمر رساند . منچستر با اقتدار قهرمان لیگ شد و به فینال دو جام دیگر نیز رسید . ابتدا در جام اتحادیه مقابل ویلا 3-1 مغلوب شد . اما در فینال جام حذفی در نمایشی بی نقص با 4 گل چلسی را شکست داد .

فصل 1994-1995 ، یونایتد در گام آخر ناکام ماند و 2 جام را از دست داد . اتفاق ویژه این فصل ، حمله کانتونا به هوادار پالاس بود که منجر به محرومیت 8 ماهه وی شد . اما با این حال فرگی ستاره ای دیگر را به خدمت گرفت ؛ اندی کول ، کسی که در آینده از او بیشتر خواهد شنید !! یونایتد در روز پایانی لیگ ، با تساوی مقابل وستهام ، جام قهرمانی را به بلکبرن واگذار کرد و در فینال جام حذفی مغلوب اورتون شد تا بدون جام فصل به پایان برسد .

فصلی به یادماندنی

فصل 1995-1996 ، فصلی تاریخی برای یونایتد بود . این تیم تبدیل به اولین تیم تاریخ لیگ برتر انگلستان شد که موفق شده است 2 بار دابل کند ! اما بشنوید از این فصل رویایی ... اقدام عجیب فرگوسن در تابستان در فروختن سه بازیکن اصلی تیم مورد انتقاد قرار گرفت اما او قصد داشت از نسل جوان خود بهره گیرد . نسلی که با تحلیل خاطره انگیز آلن هانسن ، مسخره شد !! اما بعدها بنیان گذار قهرمانی های یونایتد شد . یونایتد 14 امتیاز از نیوکاسل عقب بود اما بازگشت کانتونا از محرومیت و بازی های خوب جوجه های فرگوسن ، اختلاف دست نیافتنی را جبران کرد و سرانجام با پیروزی 1-0 مقابل لیورپول در جام حذفی ، 2 گانه یونایتد به دست آمد .

فصل 1996-1997 ، یونایتد برای چهارمین بار در طی 5 سال موفق به کسب قهرمانی لیگ برتر شد ، اما نکته غم انگیز برای فرگی ، خداحافظی مهاجم افسانه ای وقت یونایتد یعنی اریک کانتونا بود .
در فصل بعد ، فرگی در نبرد با همتای فرانسوی خود در آرسنال ( آرسن ونگر) ، شکست خورد و لیگ برتر را از دست داد . در واقع بدین ترتیب ، رقابت و جدال جنجالی و طولانی این دو شروع شد .

سه گانه تاریخی

قهرمانی در سه جام و اولین قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا پس از سال 1968 ، باعث شد نام فرگی در تاریخ یونایتد جاودانه شود . بازگشت رویایی در تورین ، و تبدیل بازی 2-0 باخته به پیروزی 3-2 ، پیروزی در لحظات پایانی مقابل بایرن در لیگ قهرمانان ، پیروزی با 10 نفر مقابل آرسنال در جام حذفی از هنرنمایی های فرگی در این فصل بود ، که در نهایت باعث شد وی در 12 ژوئن 1999 به پاس این افتخارات به لقب SIR نائل شود . جوجه های فرگی ؛ به نقل از آلن هانسن ؛ نمایشی درخشان داشتند ، دیوید بکهام ، گیگز ، نویل ، اسکولز و در کنار آنها ؛ اشمایکل ، اندی کول ، دوایت یورک و استام از عوامل پیروزی سه گانه یونایتد در این فصل بودند . در ۳۰ نوامبر منچستر با پیروزی یک بر صفر مقابل پالمیراس روی تک گل روی کین جام تویوتا را فتح کرد تا اولین تیم انگلیسی شد که این جام بین قاره‌ای را به خانه می‌برد.

فصل بعد باز هم با قهرمانی یونایتد در لیگ همراه شد و فرگی دست به خرید رودفان نیستلروی مصدوم زد که باعث انتقادات فراوانی شد ، اما بعدها 150 گل نیستلروی با پیراهن یونایتد به خوبی دهان منتقدین را بست !

فصل 2000-2001 با قهرمانی یونایتد در لیگ به پایان رسید تا برای سومین بار پیاپی به این عنوان دست یابد ، دو خرید بزرگ یونایتد در این فصل ، بارتز و ورون بودند .

در همین دوران فرگوسن اعلام کرده بود که در پایان سال 2002 ، و با اتمام قراردادش ، بازنشسته می شود ، اما می خواهد هنوز هم در اداره باشگاه نقش داشته باشد . اما در فوریه 2002 تغییر نظر داد و موافقت کرد که قرارداد خود را تمدید کند . فرگوسن معتقد بود که بعد از کارگذاشتن یک pacemaker در قلبش با نیروی بیشتری به کارش ادامه می دهد . فرگوسن می گوید که کار گذاشتن یک pacemaker در قلبش بهترین کاری بوده که تاحالا انجام داده است . « این وسیله واقعا برای سلامتی خوب است . فقط کمی رخوت می آورد که من آن را به حساب کار ، مشغله و خستگی می گذارم . وقتی به سن 60 سالگی می رسید سلامتی شما دیگر تضمین شده نیست . و اگر آن رخوت و زوال در من ریشه دوانده بود من باید عطای مربیگری را به به لقایش می بخشیدم . »

در ۲۷ فوریه منچستر تاکید کرد که فرگوسن قراردادش را یک روز پس از پیروزی ۵ بر یک مقابل نانت فرانسه در لیگ قهرمانان اروپا به مدت ۳ سال دیگر و تا سال ۲۰۰۵ تمدید کرده‌است. اما دیوید بکهام علت باقی ماندن او را بر ۳ دلیل دانست: (۱) به خاطر علاقه فراوان به ورون !! (2) بازیابی قدرت منچستر یونایتد (۳) برگزاری فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۳ در ورزشگاه الدترافورد.

اما مسئله کناره گیری فرگی ، باعث افت شدید یونایتد در اوایل فصل شده بود و یونایتد در دسامبر ، در رتبه نازل نهم قرار داشت ، اما بعد از آن پیروزی های خوبی کسب کرد اما سرانجام آرسنال با پیروزی مقابل یونایتد ، قهرمانی در لیگ را جشن گرفت ، تا دستان فرگی از جام کوتاه بماند .

فصل 2002-2003 با خریدی بزرگ و باز هم رکوردشکن همراه بود ، ریو فردیناند با مبلغ 30 میلیون پوند از لیدز خریداری شد . در این فصل یونایتد دوباره به مقام قهرمانی لیگ دست یافت . فرگی از این فصل به عنوان بهترین فصل یاد می کرد .

فصل 2003-2004 با فروش بکهام و ورون ، به نظر فرگی قصد تغییراتی گسترده دارد ، و جوان 18 ساله پرتغالی ، صاحب شماره 7 که پیش از این بر تن بزرگان باشگاه بود ، شد ! شکست فرگی در مقابل مورینیو ، در واقع سکوی پرتاب این مرد پرتغالی نیز شد . یونایتد در نهایت تنها صاحب جام حذفی شد . این آخرین جام حذفی بود که یونایتد تا الان کسب کرده است .

فصل بعد ، با خرید وین رونی ، ستاره پرخاشگر و جوان اورتون همراه شد . با این حال تلاش های فرگی نتیجه نداد و این تیم در این فصل به هیچ عنوانی دست پیدا نکرد . این برای سومین بار در طی 4 فصل گذشته بود که یونایتد به مقام سوم می رسید !!

فصل 2005-2006 ، صحنه ورود گلیزرها به یونایتد بود ، با این حال خدشه ای به جایگاه فرگی در یونایتد وارد نشد و فرگی توانست جام اتحادیه را کسب کند ، اما در لیگ به مقام دوم رسید . در پایان فصل نیستلروی فروخته شد .

فصل 2006-2007 ، ستاره های نوظهور و جدید فرگی در حال درخشش بودند ، رونی ، رونالدو ، ویدیچ ، اورا ، وندرسار و پارک به یونایتد کمک کردند تا این تیم دوباره به مقام قهرمانی لیگ برتر دست یابد . تلاش تیم جوان اما پرانگیزه فرگی توانست پول های آبراموویچ و مورینیو را شکست دهد . با این وجود در جام حذفی ، یونایتد مغلوب چلسی شد .

فصل 2007- 2008 ، بیش از 70 میلیون یورو برای خرید 4 بازیکن جدید خرج شد . نسل جدید فرگی در اوج به سر میبرد و نهایتا مردان فرگی ، در هر دو رقابت موفق به شکست آبی پوشان لندنی شدند تا بار دیگر طعم قهرمانی در اروپا را بچشند . دومین قهرمانی پیاپی در لیگ در هفته آخر به دست آمد .

فصل 2008 -2009 وی ، دستیار و دوست همیشگی خود کارلوس کوییروش را کنار خود نمیدید ! اما با این حال توانست در جام اتحادیه و جام باشگاه های جهان قهرمان شود . سپس به مقام قهرمانی در لیگ برتر انگلستان برای سومین بار پیاپی رسید . و بدین ترتیب سرانجام فرگوسن به یکی از خواسته های اصلی خود یعنی برابر شدن با تعداد قهرمانی های لیورپول ، رسید . 11 قهرمانی در حضور فرگوسن ؛ در مقابل ، لیورپول موفق به کسب قهرمانی در لیگ برتر نشده بود . با این حال فرگی در 27 می 2009 در حالی که برای دومین بار پیاپی به فینال اروپا می رسید . در مقابل بارسلونا 2-0 شکست خورد و جام را از دست داد .

فصل بعد ، با کوچ کریستیانو رونالدو ، توز همراه شد . بسیاری این فصل را شبیه فصل 2003-2004 می دانستند که بعد از رفتن بکهام و ورون ، یونایتد دل به ترکیبی از جوان ها و با تجربه ها سپرد . در نهایت مثل همان سال تنها موفق به کسب 1 جام شد . البته این بار جام اتحادیه بود . یونایتد در ¼ نهایی اروپا با قانون گل زده در خانه حریف از صعود بازماند و در لیگ با اختلاف 1 امتیاز ، قهرمانی را از دست داد .
شنبه 6 نوامبر 2010 مصادف بود با 24 مین سالگرد حضور فرگوسن در یونایتد ، مردی که با کسب 46 جام ( 35 جام همراه با یونایتد) ، پرافتخارترین مربی تاریخ بریتانیا محسوب می شود .

فرگوسن نابغه تاکتیک ها است ، او از هیچ چیزی نمی ترسد و همیشه به آینده فکر میکند ، بسیاری کسب افتخارات او را مدیون ایده ها نو سرآلکس می دانند . وی هر چند سال یکبار دستیاران خود را تغییر می دهد . اولین دستیار وی آرچی ناکس بود . بعد از او ، برایان کید ( مربی کنونی سیتی ) تا سال 1998 همراه یونایتد بود ، سپس استیو مک لارن 3 سال کمک مربی بود ، بعد از آن مردانی چون جیم رایان ، والتر اسمیت و کارلوس کوییرش به تناوب در کنار فرگی حضور داشتند .

وی به شانس خیلی معتقد است و همیشه قبل از بازی دست به یكسری كارهای عجیب می زند كه در رختكن یونایتدی ها به هیچ وجه خنده دار نیست و همه به این سلسله مراتب اعتقاد دارند.
او می گوید:\\\" اگر شما بخواهید پیروز شوید باید در دستتان كیفی پر از شانس داشته باشید !!!

فاكتورمهم او در تیم، مساله سازگاری همه بازیكنان با باشگاه است، او این مساله را دلیل تمام موفقیت ها می داند. سیستم 4-4-2 همیشه سیستم مطلوب و مورد توجه او بوده است و اعتقاد دارد كه معنی 4-4-2 این نیست كه همیشه طبق قوانین حاكم برآن عمل شود، بلكه تنها شالوده تیم باید بر پایه این سیستم قرار گیرد. با این حال در زمان حضور کوییرش تغییراتی در سیستم ایجاد شد که برای کارشناسان جالب بود .

نسبت به روزهای اولیه نقش کمک مربی در این باشگاه تفاوت زیادی پیدا کرده است ، مثلا در اوایل آرچی ناکس بزرگترین وظیفه اش این بود که مثل محافظ ها از زمین چمن مراقبت کند و در آن گشت بزند !! ولی با حضور کوییرش ، نقش مربی ، محوری تر شد . رایان گیگز در کتاب خاطراتش می نویسد : او به سرعت وظایف بسیاری را به عهده گرفت ، او ما را تمرین داد ، آماده مسابقه می کرد ، تیم را سازمان می داد و تصمیم می گرفت که روی چه مسائلی کار کنیم ، خیلی های می گفتند نفوذ زیاد از حدی دارد اما من قبول ندارم به هر حال او انسانی تاثیر گذار بود . کارلوس تنها فردی بود که توانست سیستم 4-4-2 فرگی را تبدیل به 4-2-3-1 کند و با همین سیستم یونایتد موفق به کسب عناوین مختلفی شد و رونالدو به خطرناک ترین مهاجم جزیره تبدیل شد .

در لندن وی را به عنوان مربی دقیقه 90 می شناسند . او گاهی با یك تعویض ساده تیم حریف را در هم می كوبد و همیشه به بازیكنانش می گوید:\\\" به خیلی جلوتر نگاه كنید، در آن صورت برداشتن چند قدم كار ساده ای به نظر می رسد.\\\"

ضرب المثل معروف اسكاتلندی در قاب مجللی بالای سر فرگوسن در دفتر كارش است:\\\" بدون زحمت، چیزی به دست نمی آید.\\\"

( No Pain No Gain) نابرده رنج گنج میسر نمی شود.

وی همچنان به راه موفقیت آمیز خود ادامه می دهد و جایگاهی دست نیافتنی پیدا کرده است ، به نظر می رسد پیرمرد اسکاتلندی پیر شدنی نیست !!

نویسنده : امیرحسین فاضلی - اختصاصی پرتال کانون هواداران

مقاله زیر اختصاصی پرتال کانون گردآوری شده است ، بخشی از این مقاله دست نوشته های دکتر صدر ، و همچنین ترجمه ایشان از مقاله ای با این عنوان در روزنامه گاردین می باشد ، ضمن اینکه قسمت هایی نیز از هفته نامه آبزرور ( ویژه نامه روز 1شنبه گاردین ) تهیه شده است .

Manchester United

Premier League (12): 1992–93, 1993–94, 1995–96, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2010–11
FA Cup (5): 1989–90, 1993–94, 1995–96, 1998–99, 2003–04
League Cup (4): 1991–92, 2005–06, 2008–09, 2009–10
FA Charity/Community Shield (10): 1990 (shared), 1993, 1994, 1996, 1997, 2003, 2007, 2008, 2010, 2011
UEFA Champions League (2): 1998–99, 2007–08
UEFA Cup Winners\\\' Cup (1): 1990–91
UEFA Super Cup (1): 1991
Intercontinental Cup (1): 1999
FIFA Club World Cup (1): 2008 

قالب وبلاگ

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ