تبلیغات
باشگاه هواداران ویدیچ در ایران - Mikel Owen
 
 
هنر گلزنی مایکل اوون

"من خودم را در یک صحنه تک به تک با دروازه بان میبینم ، و به دنبال یک ضربه مطمئن برای استفاده از این موقعیت هستم ، اگر این ضربه موثر واقع شد ، دفعه بعد نیز همان نوع ضربه را به کار خواهم گرفت . "


مایکل اوون
هنر تمام کنندگی اوون

شخصیت مهلک محوطه جریمه ؛ مایکل اوون به Inside United میگوید که چه فاکتورهایی نیاز است تا به یک مهاجم سطح کلاس جهانی تبدیل شوید ، و البته فاش خواهد کرد که چگونه توانایی غارتگری و درندگی خود را قوی تر کرده است .

به نظر میرسد بسیاری از مهاجمان بزرگ دنیا ، ترکیبی از غریزه و ساختار بدنی و جسمی را بکار میگیرند و مسلما در این بین عنصری شهودی و ذاتی آنها را به سمت مهاجم شدن کشیده است یا حداقل مدلی از ساختار یک مهاجم در آنها وجود داشته است .

من باید بگویم که من از مهاجمین مادرزاد و غریزی بودم ، همانطوری که مهاجمی مثل چیچاریتو اینگونه است . اما من نمیخواهم بگویم که مثلا وین رونی و برباتوف به همان مقدار که ما به غریزه مان متکی هستیم ، هستند . این موضوع برمیگردد به حرکت صحیح و جاگیری صحیح در زمان صحیح ؛ شما همیشه باید اماده باشید ، شما باید روی پنجه ها و انگشت های پیش بینی خودتان حرکت کنید تا متوجه شوید توپ کجا خواهد بود .

و همانطور که عرض کردم ، بعضی مردم این شیوه بازی مهاجمین را در سالهای جوانی به پای زرنگی و مهارت بازیکن میگذارند ؛ صد البته که سالها حضور به عنوان یک مهاجم کمک میکند تا به خوبی آنرا پیاده کنید.
زمانی که من جوان بودم ، به طور آشکار سرعت زیادی داشتم . اما این سرعت نبود که تنها فاکتور من برای رسیدن به موقعیت گل باشد ، بلکه غریزه ذاتی نیز کمک زیادی کرد و در واقع ترکیبی از این دو فاکتور به من کمک کرد تا به ترکیب اصلی لیورپول راه پیدا کنم ، اما بعد از آن تازه من مجبور بودم که بخش های دیگری از بازی کردن را یاد بگیرم نظیر : استپ کردن توپ ، ربودن توپ ، بازی کردن با دیگر بازیکنان در جریان بازی ... من هرگز چنین درسهایی را در بچگی نیاموختم .

بسیاری از درسها هستند که شما می توانید در طول دوران بازی خود آنها را بیاموزید . اما خب اگر شما در ابتدای راه 1-2 مهارت قوی داشته باشید ، به شما برای یک شروع خوب و زودهنگام کمک خواهد کرد. از اینجا به بعد شما باید فقط سخت کار کنید و البته نیاز دارید که تمایل و خواستن به سوی پیشرفت در شما وجود داشته باشد .

شما نمیتوانید تنها با توانایی ذاتی و خدادادی خود به هرجا که میخواهید برسید ، شاید شما یک ویژگی مشخص داشته باشید که باعث برتری نسبی شما در حوزه مشخصی شود ، ممکن است قد بلند باشید یا خیلی قوی هیکل یا خیلی سریع . اما اینها امروزه کافی نیستند . شما باید امروزه قابلیت آنرا داشته باشید که آن توانایی های ذاتی و خدادادی را به موقعیت های فوتبالی انتقال دهید . باید سخت تلاش کنید.
بگذارید صادق باشم ، من نمیخواهم ادعا کنم که از همان دوران کودکی ، بازیهای خودم را انالیز میکردم و از همان زمان میتوانستم محوطه جریمه را به خوبی بشناسم . من آنقدرها خوب نبودم . اما با صرف ساعت ها زمان و تمرین کردن پیشرفت زیادی کردم . من فقط علاقه به فوتبال بازی کردن داشتم و اغلب تا جایی که میتوانستم به بازی میپرداختم . من به پارک ها میرفتم و شوتهایم را روانه گل میکردم ، و در این تلاش بودم که با هوشیاری قسمت های خاصی از بازیم را که احساس میکردم نیاز به کار و تمرین بیشتر دارند ، تقویت کنم .

من فکر میکنم درک عمیق از بازی از طریق تجربه به دست می آید ، توانایی ارسال انواع پاس ها ، توانایی گلزنی در موقعیت ها و شکل های متفاوت .. تمام اینها از تمرینات و آزمایش های بیرون از زمین برای شما حاصل خواهد شد . من خودم را در یک صحنه تک به تک با دروازه بان میبینم ، و به دنبال یک ضربه مطمئن برای استفاده از این موقعیت هستم ، اگر این ضربه موثر واقع شد ، دفعه بعد نیز همان شیوه را به کار خواهم گرفت . اما اگر موثر واقع نشد ، دفعه بعد راه دیگری را انتخاب خواهم کرد . بنابراین شما به خودتان درس میدهید که چگونه در وضعیت های متفاوت ، بسته به موقعیت قبلی که در آن صحنه داشتید، چه واکنشی نشان دهید. این یک پروسه تدریجی است و البته نیاز به مقداری بخت و اقبال نیز دارید.

زمان سنجی مناسب برای رسیدن به منطقه پشت مدافعین حاصل آزمون و خطا و امتحانات است ، این یک هنر سخت برای آموزش به هرکسی است . ممکن است مربیان به شما بگویند که چه زمانی و با چه وضعیتی گام های خود را بردارید . شاید diagonal runs (گامبردارى بطریق ضربه پا و فشار باپاى دیگر ) به دلیل اینکه شتاب و سرعت بیشتری به حرکت شما می بخشد موثر باشد ولی باید توجه داشت که هر موقعیتی متفاوت است . باید بسیار تلاش و تکرار کنید و تمرین های بسیاری کنید تا متوجه شوید که چه چیز موثر خواهد بود و چه چیزی موثر نیست .
گام ها و قدم هایی که شما را برای پیشروی به سمت دروازه و رسیدن به موقعیت گل سوق می دهند اکثرا غریزی و فطری هستند . اگرچه که مسلما در این راه میتونید از دیدن بازیهای دیگر بازیکنان و همچنین بزرگان این عرصه بهره ببرید .

شما میتوانید مهاجمینی را در دنیا فوتبال ببینید که در لحظاتی برای 9 تا 10 ثانیه پشت مدافعی قرار دارند و هنگامی که توپ ارسال میشود ، با یک حرکت تند و تیز در جلو مدافع پیش روی خود قرار میگیرند . به نظر من بسیار مهم است که بازی دیگر مهاجمان را دنبال کنید و آن را با تجربه هایی که خودتان از قبل کسب کرده اید تلفیق کنید ، شما به راحتی می توانید این جنبه از بازی خود را پرورش دهید .
بدست آوردن این مورد هرگز به عنوان یک فوتبالیست حرفه ای کار آسانی نیست و البته راهی آسانتر از آن نیز برایش وجود ندارد . فوتبال امروز یک بازی ماهرانه است ، شما نیاز به بدنی دارید تا از عهده سختی ها و دشواری های بازی به خوبی بر بیایید . همچنین نیاز دارید تا سریع باشید . شما باید روی توپ با اطمینان و آرامش باشید و تفسیر و استنباط خوبی از بازی داشته باشید . باید امید زیادی برای موفقیت داشته باشید اما نگذارید این امید مانع کار شما شود !


 

قالب وبلاگ

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ