تبلیغات
باشگاه هواداران ویدیچ در ایران - munich1958
 
 
تاریک ترین روز: 6 فوریه 1958
مقدمه

فاجعه هوایی مونیخ در سال 1958، جان تعدادی از مسافرین خطوط هوایی British European Airways را گرفت و نکته ای که این سقوط فاجعه آمیز را تا ابد در دل هواداران فوتبال سیاه خواه ساخت، جان سپردن عده ای از بهترین و مستعید ترین بازیکنان بریتانیایی شاغل در باشگاه منچستر یونایتد بود، تیمی که گمان میرفت با وجود این بازیکنان، در آن زمان بیش از پیش سلطه خویش را به آسمان تابناک فوتبال دیکته خواهد ساخت، اما آن فوریه لعنتی و سرنوشت تلخ مانع از تحققش شد.
خلاصه ای از شرح وقوع این حادثه:

حادثه هوایی مونیح در تاریخ 6 / 02 / 1958 رخ داد، زمانی که پرواز 609 خطوط هواپیمایی British European Airways در تلاش سوم خود برای پرواز در باند پوشیده شده از گل و شل فرودگاه Munich-Riem آلمان غربی ناکام ماند و باعث رخ دادن یکی ار دردناک ترین حوادت تاریخ فوتبال جهان شد...درست رأس ساعت 04 : 15 به وقت آلمان غربی. این هواپیما که با نام مستعار Busby Babes ( بچه های سر مت بازبی )، به صورت دربست در اختیار باشگاه منچستر یونایتد بود، مجموعاً با 44 نفر مسافر برای دیدار با تیم ستاره سرخ بلگرداد در مسابقات جام اروپا راهی یوگسلاوی سابق ( صربستانی فعلی ) شده بود، دیداری که با گلزنی سر بابی چارلتون ( 2 گل ) و دنیس ویولت ( 1 گل )، در مجوع با نتیجه 3 - 3 به پایان رسید. از این تعداد، عده ای به عنوان روزنامه نگار و هوداران باشگاه منچستر یونایتد نیز در این پرواز حضور داشتند، که مجموعاً 20 تن جان باختند و 3 نفر نیز در بیمارستان Rechts Der Isar شهر مونیخ جان باختند ( مجموع جان باختگان 23 نفر ). اما به دلیل نیاز به سوختگیری هواپیما در فرودگاه شهر مونیخ مجبور به توقف شدند و این حادثه دقیقاً پس از سوختگیری رخ داد.
پس از سوختگیری، خلبانان، James Thain و Kenneth Rayment، موفق به افزایش توان درگاههای موتور هواپیما نشدند و به این دلیل که از برنامه عقب نمانند، توقف یک شبه در مونیخ را رد کردند. در تلاش سوم برای پرواز، بارش برف شروع شده بود و این باعث ایجاد یک لایه از شل، و گل و لای در انتهای باند فرودگاه شده بود و هنگامی که هواپیمای گرفتار در با گل و لای، به دلیل افت سرعت هواپیما، برخاستن از باند غیر ممکن شده بود و در ادامه بال هواپیما به خانه ای خالی از سکنه در آن نزدیکی و دیواره کناره فرودگاه برخورد کرد و آسیب جدی دید.

از ترس اینکه هواپیما منفجر شود، کاپیتان James Thain، تعیین کرد که مسافران باقی مانده تا جای ممکن از محل حادثه دور شوند، اما هری گرگ ( Harry Gregg )، دروازن بان اسبق قرمزها باقی ماند و بازماندگان را از زیر خرابه ها بیرون کشید. پس از این حادثه، تحقیقات توسط مقامات فرودگاه آلمان غربی انجام و در نهایت کاپیتان James Thain مقصر شناخته شد، اما ده سال بعد یعنی در سال 1968، فرودگاه عامل این حادثه شناخته شد. کاپیتان James Thain، در سال 1975 بر اثر سکته قلبی در سن 75 سالگی در برکشایر درگذشت.

در زمان وقوع این حادثه، تیم منچستر یونایتد میباست 14 مسابقه دیگر در لیگ دسته 1 انگلستان برگزار میکرد و با 6 امتیاز اختلاف، در پشت سر رهبران لیگ، تیم ولورهمپتون واندررز بود و در پی این بود که به اولین باشکاه انگلیسی تبدیل شود که 3 بار پیاپی لیک دسته 1 انگلستان را فتح میکند. همچنین این تیم تا قبل از این حادثه در 11 مسابقه پی در پی شکست نخورده بود و قرار بود در دور پنجم جام حذفی به میدان برود.کشته شدگان از بازیکنان باشگاه:

1 - جوئوف بنت ( Geoff Bent ): مدافع چپ 25 ساله.
2 - راجر بایرن ( Roger Byrne ): مدافع وسط 28 ساله، ملی پوش و کاپیتان تیم.
3 - ادی کولمن ( Eddie Colman ): هافبک 21 ساله و جوانترین عضو تیم.
4 - دانکن ادواردز ( Duncan Edwards ): مهاجم ملی پوش 21 ساله که 15 روز پس از این حادثه به دلیل شدت جراحات در گذشت.
5 - مارک جونز ( Mark Jones ): مدافع میانی 24 ساله.
6 - دیوید پگ ( David Pegg ): هافبک دفاعی 22 ساله که به تازگی به تیم ملی دعوت شده بود.
7 - تامی تیلور ( Tommy Taylor ): مهاجم ملی پوش و 26 ساله.
8 - ویلیام آگوستین ولان ( William Augustine Whelan ): مهاجم 22 ساله و عضو تیم ملی ایرلند جنوبی.

کشته شدگان از کارکنان باشگاه منچستر یونایتد:

1 - والتر کریکمر ( Walter Crickmer ): دبیر باشگاه.
2 - تام کوری ( Tom Curry ): تمرین دهنده باشگاه.
3 - برت ولی ( Bert Whalley ): یکی از کمک مربیان باشگاه.
کشته شدگان از اصحاب جراید و مطبوعات:

1 - آلف کلارک ( Alf Clarke ): از روزنامه Manchester Evening Chronicle، چاپ انگلستان.
2 - دانی دیویس ( Donny Davies ): از روزنامه Manchester Guardian، چاپ انگلستان.
3 - جورج فلووس ( George Follows ): از روزنامه Daily Herald، چاپ انگلستان.
4 - تام جکسون ( Tom Jackson ): از روزنامه Manchester Evening News، چاپ انگلستان.
5 - آرشی لدبروک ( Archie Ledbrook ): از روزنامه Daily Mirror، چاپ انگلستان.
6 - هنری رز ( Henry Rose ): از روزنامه Daily Express، چاپ انگلستان.
7 - فرانک ویکتور سویفت ( Frank Victor Swift ): از روزنامه News of the World، چاپ انگلستان. وی که دروازه بان اسبق تیم ملی انگلستان و تیم منچسترسیتی نیز بود که در پی این رخداد، در بیمارستان فوت کرد.
8 - اریک تامپسون ( Eric Thompson )، از روزنامه Daily Mail، چاپ انگلستان.
دیگر فوت شدگان:

1 - بلا میکلوس ( Bela Miklos ): میهماندار و نماینده شرکت مسافرتی.
2 - ویلی ساتیناف ( Willie Satinoff )، حامی مالی و دوست صمیمی سر مت بازبی.

بازمانده گان از میان بازیکنان باشگاه منچستر یونایتد:

1 - جانی بری ( Johnny Berry ): از آن به بعد، به دلیل شدت جراحات دیگر بازی نکرد و در سال 1994 دیده از جهان فرو بست.
2 - جکی بلانچفلاور ( Jackie Blanchflower ): از آن به بعد، دلیل شدت جراحات دیگر بازی نکرد و در سال 1998 به دیار باقی پیوست.
3 - سر رابرت چارلتون ( Sir Bobby Charlton ): در مجامع عمومی وی را با نام سر بابی چارلتون ( Sir Bobby Charlton ) میشناسند.
4 - بیل فولکس ( Bill Foulkes ): وی اکنون 80 ساله است.
5 - هری گرگ ( Harry Gregg ): وی اکنون 79 ساله است.
6 - کنی مورگانز ( Kenny Morgans ): وی اکنون 72 ساله است.
7 - آلبرت اسکانلون ( Albert Scanlon ): وی در سال 2009 و در سن 74 سالگی دیده از جهان فرو بست.
8 - دنیس ویولت ( Dennis Viollet ): وی در سال 1999 و در سن 65 سالگی دیده از جهان فرو بست.
9 - ری وود ( Ray Wood ): وی در سال 2002 و در سن 71 سالگی دیده از جهان فرو بست.
بازمانده گان از میان کارکنان باشگاه:

1 - آلکساندر متیو بازبی ( Alexander Matthew Busby ): که در مجامع عومی وی را با نام سر مت بازبی ( Sir Matt Busby ) میشناختند. وی در سال 1994 و در سن 84 سالگی به ملاقات حضرت رب شتافت.


بازماندگان از اصحاب جراید، مطبوعات و عکاسان:

1 - تد الیارد ( Ted Ellyard ): تلگرافچی روزنامه Daily Mail، که در سال 1964 فوت کرد.
2 - پیتر هوارد ( Peter Howard ): عکاس روزنامه Daily Mail، که در سال 1996 فوت کرد.
3 - فرانک تیلور ( Frank Taylor ): خبرنگار روزنامه News Chronicle، که در سال 2002 فوت کرد.عواقب بعدی:

هفت تن از بازیکنان تیم منچستر یونایتد در این حادثه در دم جان باختند، دانکن ادواردز در تاریخ 21 فوریه در بیمارستان Rechts Der Isar شهر مونیخ بر اثر جراحات وارده در گذشت، جانی بری ( Johnny Berry ) و جکی بلانچفلاور ( Jackie Blanchflower ) به دلیل شدت جراحات، هرگز به میادین فوتبال بازنگشنند، سر مت بازبی به مدت بیش از 2 ماه مجبور به باقی ماندن در بیمارستان شد، او پس از مرخص شدن از بیمارستان برای ادامه مراحل درمانی خویش به شهر اینترلاکن ( Interlaken ) سوئیس رفت، او پس از دیدن بازی تیم خویش در فینال جام حذفی در سال 1958 به مربیگری تیم منچستر یونایتد بازگشت.
یادبود ها:

اولین یادبود در تاریخ 25 / 02 / 1960 در ورزشگاه اولدترافورد به یاد کارکنان و بازیکنان جان باخته باشگاه منچستر یونایتد در بالای اتاق مدیران باشگاه نصب شد، این یادبود از طلا، چوب، شیشه سیاه و چوب ساج درست شده که توسط معار معروف، J. Vipond طراحی و توسط Jaconello با هزینه 2100 پوندی ساخته شد و توسط سر مت بازبی رو نمایی شد، یاد بودی که بعدها به دلیل تعمیرات استادیوم اولدترافورد تعویض شد. همچنین یادبودی برای جان باختگان مطبوعاتی این واقعه ساخته شد که در سال 1980 به سرقت رفت و نسخه المثتی آن ساخته و در محلی مرتبط نصب شد. و یادبود سوم این واقعه در سال 1996 و همراه با مجسمه سر مت بازبی ساخته شد و در سال 2000 به قسمت جنوبی استادیوم اولدترافورد منتقل شد و همچنین 2 بنای یادبود این حادثه نیز در کشور آلمان وجود دارد و در تاریخ 24 / 04 / 2008، شورای شهر مونیخ تصمیم به ساخت میدانی در این شهر با نام میدان منچستر گرفتند. همچنین باشگاه منچستر یونایتد در سالهای 1997، 1998 و 2008، مراسمها و مسابقات جداگانه ای را به نشانه ادای احترام به کشته شده گان فاجعه هوایی مونیخ بر گزار کرد و در عواید حاصله از برخی از مراسمها به بازمانده گان آن حادثه اهداء شد.
موزیک:

چندین مراسم موزیکان برای ادای احترام به کشته شدگان فاجعه مونیخ برگزار شده است. اولین آهنک با نام گلهای منچستر ( The Flowers of Manchester ) تهیه و اجرا شد که توسط یک فرد ناشاناس سروده شد و بعدها توسط اریک وینتر ( Eric Winter )، سر دبیر نشریه Sing منتشر شد و در سال 1962 توسط گروهی محلی از شهر لیورپول با نام The Spinners، اجرا شد. استیون پاتریک موریسی ( Steven Patrick Morrissey )، خواننده متولد شهر منچستر در سال 2004 با آهنگی نام Irish Blood, English Heart در وصف این واقعه خواند و در سال 2005 از این تک آهنگ در آلبوم خود با نام Live at Earls Court استفاده کرد. اخیراً نیز گروهی انگلیسی با نام The Futureheads در همین رابطه آهنگی اجرا کرده اند.
فیلم و برنامه های تلوزیونی:

گزارشات حاکی از آن است که بری نویدی ( Barry Navidi ) تهیه کننده فیلم The Merchant of Venice، بر روی یک اسکریپ از واقعه هوایی مونیخ کار کرده است اما روزنامه Manchester Evening News در سال 2005 نگرانی خود را باب تهیه این فیلم اعلام کرد، به این دلیل که از بازمانده گان این واقعه برای ساخت دقیق فیلم مشورت نشده است. همچنین در سال 20011، فیلمی با عنوان United، بر روی پرده سینماها رفت. فیلیمی خوش ساخت با کارگردانی James Strong، که عموماً در باره تیم سر مت بازبی و واقعه هوایی مونیخ 1958 است. هچنین در سالهای اخیر مستندهای متعددی توسط شبکه های BBC و MUTV و UKTV History در وصف این حادثه هوایی تهیه و پخش گردیده اند.
ماوقع کاملاً اختصاصی:

در ذیل به برخی از مصادیق بسیار اختصاصی از چند وقت قبل از حادثه هوایی مونیخ تا چند وقت پس از این حادثه اشاره و توضیحاتی ارائه خواهد شد.

1 - در آن روزگاران، سر بابی چارلتون، جوانی آتیه دار، آرام، مؤدب و بسیار مستعد بود و روزگار بر وقت پسر محبوب سر مت بازبی پیش میرفت. کم نبودند زنهایی که هر بار که او به بارها میرفت برای اندکی رقصیدن با سر بابی چارلتون پا پیش میگذاشتند، اما این محبوبیت و شهرت در ابتدا هرگز وجود نداشت. 1 سال قبل از این حادثه، تیم منچستر یونایتد در مسابقات لیگ دسته 1 در ورزشگاه اولدترافورد، با تیم چارلتون اتلتیک مسابقه داشت، دیداری که در نهایت با نتیجه 4 - 2 به نفع میزبانان تمام شد و سر بابی چارلتون به تنهایی 2 گل از 4 گل را به ثمر رساند، دیداری که در نهایت سکوی پرتاب سر بابی چارلتون شد. چند روز قبل از این دیدار، وی پس از تمرینات به سراغ تمرین دهنده تیم میرود و از او درخواست میکند که از او در بازی با تیم چارلتون اتلتیک استفاده شود، تمرین دهنده باشگاه سر بابی چارلتون را به تنهایی به داخل زمین چمن میبرد و اندکی با وی تمرین میکند.
سر بابی چارلتون در آن زمان به شدت تمرین میکرد و حتی در بیرون از روزشگاه نیز توپ از پای او جدا نمیشد. آری، او فرد شناخته ای شده ای نبود، به قدری که شب قبل از دیدار با تیم چارلتون اتلتیک، او از فکر نتوانست بخوابد و در ساعات اولیه صبح به جلو درب باشگاه رفت و اندکی در همان جا خیره به تابلو جایگاه استریتفورد شد که از بیرون ورزشگاه هم قابل رویت بود، پلیس سر میرسد و وقتی میگوید: شما اینجا چی کار میکنید؟ و سر بابی چارلتون میگوید: من در این تیم بازی میکنم، پلیس باور نکرد و نزدیک بود سر بابی چارلتون به دلیل سوء ظن پلیس دستگیر شود، اما دیدار فردای آن شب بسیار در سرنوشت سر بابی چارلتون مؤثر بود. روز بازی با تیم چارلتون اتلتیک، همه اعضاء در داخل رختکن بودند و سر بابی چارلتون آخرین نفری بود که واراد رختکن شد، او مشعول آماده شدن بود که سر مت بازبی مطابق سنت همیشگی خویش، دقایقی قبل از دیدار وارد رختکن شد و وقتی نفرات اصلی این دیدار را معرفی کرد، همه شگفت زده شدند. آری سر بابی چارلتون با شماره 9 از ابتدا در ترکیب تیم بود و این مسابقه سکوی پرتاب سر بابی چارلتون بود.

2 - وقتی هواپیمای حامل بازیکنان باشگاه منچستر یونایتد به یوگوسلاوی رسید، همه اعضاء از ایست بازرسی فرودگاه رد شدند، اما دانکن ادواردز که همیشه پر خور ترین فرد تیم بود و اتفاقاً پیپ لحظه ای از او جدا نمیشد، با یک اتفاق جالب رو به رو شد. چمدان او برای بازرسی باز میشود و افسر بازرس به او میگوید: تو یک فوتبالیست گرسنه هستی! و این به دلیل چمدان پر از خوراکی دانکن ادواردز بود.

3 - شب پس از بازی با تیم ستاره سرخ بلگراد، همه با خوردن چند لیوان آب جو، در هتل محل اقامت جشن گرفتند و شعری در وصف سر مت بازبی خواندند که با اعتراض دیگر میهمانان هتل رو به رو شد.

4 - زمانی که هواپیما برای بار سوم تیک آف کرد، صدای ویلیام آگوستین ولان شنیده میشد که میگفت: ممکن است این به مرگ منجر شود، اما من آماده ام! همین جمله باعث شد برخی از بازیکنان از جمله دانکن ادواردز، تامی تیلور، مارک جونز، ادی کولمن و فرانک ویکتور سویفت، به قسمت انتهایی هواپیما منتقل بشند.

5 - پس از سقوط هواپیما دیدن جنازه ها و تن های مجروح افراد توسط سر بابی چارلتون، موجب مشکلات روحی شدید برای او شد.

6 - با رسیدن خبر سقوط هواپیما حامل بازیکنان تیم منچستر یونایتد، حدس و گمانهایی در خصوص انحلال باشگاه به گوش میرسید.

7 - با رسیدن خبر سقوط هواپیما، خانواده های نگران بازیکنان به باشگاه منچستر یونایتد هجوم آورند و هیچ کس جوابی برای آنان نداشت.

8 - پس از رسیدن جناره ها به انگلستان، آنان که مربوط باشگاه بودند، مدت کوتاهی در باشگاه منچستر یونایتد باقی ماندند و گاهی زنهایی دیده میشدند که با نوزادی در آغوش، برای آخرین بار جنازه همسران خود را گریان مینگریستند.

9 - هری گرگ، دروازه بان تیم بی تردید جوانمرد ترین شخصیت تیم در آن زمان بود. او شجاعانه به سانحه دیده گان این واقعه کمک کرد. او در زمین بازی هم چنین صفتی داشت.


 

قالب وبلاگ

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ