تبلیغات
باشگاه هواداران ویدیچ در ایران - History
 
 
اختلاف بسیار وسیع میان منچستر یونایتد و لیورپول



مقاله پیش روی شما ، نگاهی متفاوت به دو باشگاه بزرگ جزیره ، دو رقیب سنتی ، دو شهر بندری است که ریشه در تاریخ اختلافات آنها دارد .
بحثی در رابطه امتیازها و تناقضات ـی که دارای عمق و بٌعدهای عمیق ثابت ، این از نظر یک طرفدار تیم منچستر است صرفا برای نشان دادن سابقه تیم ، مقابل تیم حریف سرسخت و از طریق آن یک سری حقایق عمیقی که طرفداران هر دو تیم در رابطه با آن صحبت نمیکنند ولی فقط با یک یاد آوری ساده و صحبت از ابعاد و معانی که خیلی از حقایق را به یک حقیقت تبدیل خواهد کرد ...


تاسیس





منچستر یونایتد در سال 1878 با نام نیوتن هیت (Newton Heath) و برای هدفی معین تاسیس شد . این تیم برای سرگرمی کارکنان راه آهن بود ، برای دور کردن کارکنان از مشکلات و سختی های کار و زندگی و این به تنهایی دلیلی بسیار پیشرفته و بسیار عمیق بود و این اصل فوتبال را بیان میکند که ورزشی جالب برای لذت بردن از آن است . این سرگرمی در آن زمان در رتبه اول قرار داشت و یونایتد معنی حقیقی و واقعی را در مورد فوتبال درک کرد . این بحث را با بحث پایینی مقایسه کنید ...

سبب اصلی که تیم لیورپول (Liverpool) در سال 1882 تاسیس شد ، به این دلیل تاسیس شد که اورتون (Everton) ورزشگاه آنفیلد (Anfield) را ترک کرد به دلیل اینکه مالک ورزشگاه قیمت اجاره را برای سود بیشتر شخصی بیشتر کرد . و در نتیجه مالک ورزشگاه آنفیلد (Anfield) تصمیم گرفت تیم لیورپول (Liverpool) را تاسیس کند تا تیم هایی که آنفیلد (Anfield) را ترک کردند از آنها انتقام بگیرد و درس عبرتی برای آنها شود .

تفاوت وسیع موجود میان دو باشگاه در زمان و نحوه تاسیس آنها مشاهده کردیم که گواه فاصله موجود میان دو باشگاه است ...


ورزشگاه

در آنجا واقعا فرق بسیار بزرگی بین ورزشگاه اولدترافورد و آنفیلد است و مطمئنم افراد زیادی سوال خواهند کرد که این فرق بزرگ در اینجا چیست !

ورزشگاه اولدترافورد توسط طراح و هنرمند اسکاتلندی آرچیبالد لیتش (Archibald Leitch) که کار او معماری است به صورت اختصاصی تاسیس شد تا این ورزشگاه یکی از زیباترین معماری را داشته باشد تا بتواند قدرت منچستر یونایتد را نشان دهد و تئاتر رویاها (Theatre of Dreams) اختصاصی برای منچستر یونایتد ساخته شد تا لیاقت تیمی ریشه دار همچون منچستر یوناتید را داشته باشد .

اما در آن سو ، دلیل تاسیس لیورپول را ذکر کردیم تیمی که برای پر کردن ورزشگاه و سودجویی تاسیس شد و این به طور قطع ارزش بسیار کمی دارد زیرا ورزشگاه برای لیاقت این تیم تاسیس نشد .

بنابراین تفاوت بین این دو برای ذهن ها واضح تر شد ، و فرق وسیع بین اینکه ورزشگاه اختصاصی خود را تاسیس کنید یا اینکه تیمی را تاسیس کنید تا بتواند ورزشگاه خالی را پر کند مشخص شد ... !


حوادث




هر کدام از این تیم ها منچستر یونایتد و لیورپول حوادث ناگواری را در طول تاریخ خود داشتند ...

ابتدا از منچستر یونایتد شروع میکنم ، این تیم با حادثه ای واقعا سخت روبرو شد، زمانی که نیروی هوایی هیتلر ورزشگاه اولدترافورد را بمباران کرد به طوری که این ورزشگاه به طور کامل نابود شد این امر باعث تهدید ادامه ندادن مسابقات از سوی تیم منچستر یونایتد در رقابت ها شد ولی منچستر یونایتد با پولی که در اختیار داشت تقریبا به مدت سه سال در ورزشگاه همشهری خود یعنی منچستر سیتی بازی کرد تا ورزشگاه اولدترافورد بازسازی شد و تیم به خانه خود بازگشت ... و اما حادثه دوم و بدون شک سخت ترین و بزرگترین حادثه در طول تاریخ فوتبال یعنی حادثه مونیخ (Munich Air Disaster)که در 6 فوریه 1958 اتفاق افتاد ، هنگامی که هواپیما سقوط کرد در حالی که بازیکنان و کادر فنی تیم در آن حضور داشتند ، اشخاص مجرب و بازیکنان مهمی در آن حادثه درگذشتند و این امر نیز ادامه حضور یونایتد در مسابقات را تهدید کرد .

اما در سمت مقابل ، با یکی از مهمترین حوادث تاریخ باشگاه لیورپول آشنا خواهیم شد . با حادثه هیسل (Heysel Disaster) شروع میکنم ، حادثه ای که در فینال جام قهرمانان در سال 1958 بین دو تیم لیورپول و یوونتوس اتفاق افتاد . در اینجا خواهیم فهمید که این اتفاق به دلیل شورش تماشاگران لیورپول به یوونتوس اتفاق افتاد، تماشاگران لیورپول به تماشگران یوونتوس حمله کردند و سه نفر از تماشگران ایتالیایی بر اثر شورش لیورپولی ها بر علیه آنها در گذشتند و در این جریان آسیب دیدن حدود 600 نفر دیگر نیز وجود داشت ، تماشاگران لیورپول از اسلحه های سردی همچون چاقو و بطری های شکسته شیشه ای استفاده کردند . اما حادثه دوم تیم لیورپول حادثه هیلزبرو (Hillsborough Disaster) است که در ورزشگاه شیفیلد وینزدی (Sheffield Wednesday) در سال 1989 اتفاق افتاد و باعث کشته شدن 96 طرفداران لیورپول شد ، این اتفاق به دلیل هل دادن به سمت حصار جدا ساز بین زمین بازی بود . و نکته قابل ذکر این است که قربانیان شعارهایی مسخره و توهین آمیز به قربانیان حادثه مونیخ در دست داشتند و صدای خود را با خواندن سرودهایی در این رابطه بلندتر کردند و در آخر جزای کار خود را بعد از هل دادن هایی مکرر که در ورزشگاه انجام میدادند را دیدند ...

و در اینجا اختلاف واضح تر شد و فرق بزرگ اتقاقاتی که بین منچستریونایتد و لیورپول اتفاق افتاد و تراژدی حادثه های منچستر یونایتد به دلیل شرایط خارجی به وجود آمدند نه از طریق شورش و قلدری.

سرود ها

قصد داریم کمی در رابطه با سرود منچستر یونایتد (We Will Never Die) صحبت کنیم ، این سرود بعد از حادثه مونیخ و از دست دادن تعداد زیادی از بازیکنان تیم در بین هواداران ظهور کرد و این سرود میگوید که این تیم هرگز نخواهد مرد هر اتفاقی که رخ بدهد ، را به طور قاطعی بیان میکند و این سرود (Glory Glory Man United) اسم منچستر یونایتد را ذکر میکند .

و در آن سو ترانه یا همان سرود (You Will Never Walk Alone) را پیدا میکنیم ، ترانه اختصاصی گروه بیتلز (The Beatles) است و حقیقت ترانه این است که به سادگی میتوان فهمید ترانه ای است از البومی که یک گروه جهانی آن را ساخته است و آن را روی در ورودی گذاشته اند . میتوان به دلایلی که این ترانه مختص لیورپول نیست پی برد ، طرفداران تیم بروسیا دورتموند (Borussia Dortmund) آلمان و همچنین طرفداران تیم سلتیک (Celtic) اسکاتلند نیز این ترانه را میخوانند و مسئله عجیب و شگفت انگیز این است که طرفداران سلتیک (Celtic) این ترانه را بهتر از طرفدران لیورپول میخوانند و نکته ای را که نباید فراموش کرد این است که ، اسم منچستر یونایتد در این سرودها تکرار میشود ولی در ترانه باشگاه رقیب چنین چیزی دیده نمیشود .


بیل شانكلی



در مورد مربی و پدر معنوی لیورپول یعنی بیل شانکلی (Bill Shankly) به دو نکته اشاره خواهم کرد نکته سومی وجود ندارد ، نکته اول این است که در نابغه و اسطوره بودن او شکی نیست ، ولی او در شهر لیورپول در دربی مرسی ساید (Merseyside) تعصب و گرایش های نفرت در بین این دو تیم را به وجود اورد . در صورتی که او سخنانی بحث برانگیز بر علیه اورتون میزد و جوی بیش از حد تعصبی به وجود آورد که این اولین بار بود در شهر و دربی لیورپول این اتفاق می افتاد .

اما نکته دوم این است که قبل از اینکه این مربی سکان هدایت لیورپول را به دست بگیرد، یکبار با ماشین خودش همراه یکی از همراهانش از کنار ورزشگاه اولدترافورد عبور کرد ، اولدترافورد در آن صحنه در زیر بمباران هوایی ارتش آلمان خراب شده بود وی ان زمان گفت : <این باشگاه دیگر به وجود نخواهد امد> ولی این تیم با ورزشگاه خراب شده خود ،بعد از 7 سال توانست قهرمان لیگ انگلیس شود و این توانست یک سیلی بر صورت بیل شانکلی (Bill Shankly) بزند ...

در مقایسه ، سر مت بازبی و سر الکس فرگوسن که هر دو هیچ وقت مشکلاتی بین همشهری آبی خود به وجود نیاوردند ، این دو به دلیل کسب موفقیت های زیاد از جانب همشهری خود یعنی سیتی مورد نفرت قرار دارند ، نه به خاطر حرف های بیهوده و جنجال های ایجاد شده !


مشارکت ها




(PFA) موسسه ای است در بین ورزشکاران حرفه ای که شناخته شده به توزیع جوائز به بازیکنان برای سپاسگزاری و حمایت از آنها ، این انجمن در انگلیس ظهور و متولد شد و سپس به سراسر اروپا و جهان انتشار یافت و توانست سهم بسیار بزرگی برای پیشرفت این ورزش داشته باشد و این امر باعث شد که به بهترین نوع فوتبال دست پیدا کنیم ...

این موسسه را باید هر طرفدار منچستر بشناسد این موسسه به سبب بازیکنان منچستر یونایتد تحت رهبری ستاره خود بیلی میردیث (Billy Meredith) متولد و تاسیس شد ، موسسه در اوایل قرن بیستم تاسیس شد . تقریبا در آن زمان به بازیکنان فوتبال حقوق های خوبی نمیدادند با اینکه بازیکنان مشهوری هم بودند و شهرت آنها کمتر از ستاره های هنر و سینما نبود .

بازیکنان زیادی از منچستر یونایتد به دنبال راه حلی برای این موضوع بودند . تیم های فوتبال در هر بازی پول های هنگفتی بدست می آوردند ولی بازیکنان نه ! نظر بیلی میردیث (Billy Meredith) درباره این موضوع که یک بازیکن فوتبال مثل یک بازیگر سینما و یک خواننده و موسیقی است او هنری دارد که برای سرگرمی مردم است و باید پول بیشتری دریافت کند و حقوق بیشتری دریافت کند . این موسسه در حال حاضر از بازیکنان حمایت میکند و حق اعتصاب را به بازیکنان میدهد که میتوانند برای تیم های خود بازی نکنند ، همانطوری که هم اکنون این اواخر در لیگ های ایتالیا و اسپانیا مشاهده کردیم ... به هرحال این موسسه توسط اعتصاب بازیکنان منچستر یونایتد به وجود آمد و بازیکنان زیادی به این موسسه ملحق شدند ولی اتحادیه انگلیس به شدت با این موسسه به جنگ پرداخت و دستور داد که هر بازیکنی که به این موسسه ملحق شود از بازی کردن محروم خواهد شد و این امر باعث محروم شدن بازیکنان منچستر یونایتد شد و بازیکنان تیم های دیگری این موسسه را ترک کردند ولی اصرار بیش از حد بازیکنان منچستر یونایتد به ادامه دادن راه خود و با دلسوزی مردمی با آنها ، با توجه به هم عقیده بودن همگان با این موسسه ، و که عقیده بر این بود :آنها قهرمانان واقعی هستند و از حقوق و اصول خود دفاع میکنند ، باعث شد تا در نهایت بین بازیکنان منچستر یونایتد و اتحادیه به توافقی ساده رسیدند . این موسسه به طور ابتدایی مشهور شد تا اینکه این موسسه بزرگ و بزرگتر شد و به چیزی که هم اکنون مشاهده میکنیم رسیده است ، این موسسه در کل جهان انتشار یافته است و قدرت بسیار قوی دارد . این به لطف بازیکنان تیم ریشه دار و رویایی به اسم منچستر یونایتد است .


 

قالب وبلاگ

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ